Home

Precyzja ukryta pod maską

Super User. Opublikowano w Auta

auto g02c3b3b3c 640Napęd bez wątpienia jest bazową częścią składową każdego auta. To bezsprzecznie dzięki jego działaniu, auto jest w stanie poruszać się i spełniać swą podstawową rolę. Aby, nasz pojazd był w pełni działający, niezwykle ważne jest dokładne dbanie o niniejszy napęd, a także jego elementy. W ten sposób dostaniemy pewność jego poprawnej pracy, a ponadto dłuższą sprawność silnika.

Schemat działania jednostki napędowej

Aktualnie najbardziej znanym rodzajem jednostki napędowej jest napęd benzynowy. Schemat działania wspomnianego silnika samochodowego jest niezwykle intuicyjny. Na początku układ dolotowy dostarcza powietrze do cylindrów jednostki napędowej po uprzednim skompresowaniu go poprzez turbinę, albo sprężarkę. W trakcie jazdy pojazdem otwarta zostaje przepustnica, która reguluje zakres powietrza dostarczonego do silnika. Znaczenie ma również silnik korkowy, który pracuje podczas postoju samochodem przy działającym napędzie.

Najistotniejszym elementem dyrygującym działaniem jednostki napędowej jest komputer. To dokładnie on na bieżąco pobiera konkretne dane z określonych czujników. Dzięki zdobytym przez niego informacjom, jest on w stanie wybrać poprawny czas i moment uruchomienia wtryskiwaczy będących szczególnie ważną częścią całego układu napędowego. Owe wtryskiwacze, jak sama nazwa mówi, doprowadzają nośnik energii ze zbiornika, bezpośrednio do cylindrów. Dzięki mieszance paliwa z powietrzem oraz zapaleniu go za pomocą iskry wytwarzanej przez świece zapłonowe, dopuszczalne jest poruszanie się samochodu.

Jak zaprojektowany jest napęd samochodowy?

car gd3290ba91 640Zazwyczaj, konstrukcja każdego silnika spalinowego złożona jest z takich samych układów i jest wybitnie podobna. Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach wszelkie silniki wytwarzane są z niezwykłą starannością i precyzją. Dominującymi surowcami w tej branży są przede wszystkim stopy stali, czy aluminium. Nie można się temu dziwić – wspomniane materiały są uodpornione na różnego rodzaju uszkodzenia, a także wpływy czynników zewnętrznych, jak chociażby wysoka temperatura, bądź też rdza.

Teoria to jedno. Jak się praktycznie przygotować do posiadania auta zobacz tutaj.