Home

Jak podejść do kupna używanego samochodu?

Super User. Opublikowano w Auta

car hyundai i30 sedan g9bdd967b0 640Z całą pewnością, zakup samochodu z drugiej ręki nie jest najprostszym zadaniem. Znalezienie odpowiedniego i spełniającego nasze wymagania auta, często zawiązane jest z niezwykle intensywnymi poszukiwaniami, a następnie długą przeprawą i badaniem danego samochodu. Niestety, zdarza się, że wybrany przez nas pojazd posiada wady, które sprawiają, że zakup auta jest zupełnie niekorzystny. Warto także pamiętać, że dokonując wyboru nowego auta, warto zwracać uwagę na nie tylko opłacalność jego zakupu, bądź też stan wizualny samochodu, ale również to, czy będzie on dla nas odpowiednim środkiem transportu.

Pierwszym, bardzo istotnym elementem podczas oględzin auta, jest ocena stanu lakieru oraz nadwozia. To głównie te aspekty w dużej mierze opowiedzą nam historię samochodu. Dokonując oceny, niezbędny może okazać się także miernik lakieru. Wbrew pozorom, większe wątpliwości powinien budzić perfekcyjny stan lakieru bądź jego silny połysk – tym bardziej w kwestii starych samochodów. Może być bowiem tak, że auto poddane było poprawkom lakierniczym, bądź nawet lakierowaniu całego auta.

Następnym, niezwykle istotnym elementem jest stan kierownicy, jak również wajchy zmiany biegów. To głównie one w głównej mierze są wyznacznikiem tego, jak wysoki przebieg powinien mieć dany pojazd. Elementy te wystawione są na mocne zużywanie się, z uwagi na konieczność ich codziennej eksploatacji. W przypadku, w którym zarówno kierownica, jak i gałka zmiany biegów prezentują się niczym nowe, lub co gorsza, nie są to części oryginalne, może to świadczyć o tym, że auto posiada o wiele wyższy przebieg, niż ten podawany przez właściciela.

car gbafc73a4a 640Temat przebiegu od lat wywołuje spory wśród znawców motoryzacji. Jak doskonale wiadomo, cofanie przebiegów jest działaniem niezgodnym z prawem, niestety mimo to wciąż zdarzają się przypadki, w których właściciel chce oszukać kupującego poprzez cofanie wspomnianej wartości. W każdym przypadku, kupujący musi mieć możliwość skontrolowania przebiegu przy pomocy numeru VIN. Jeśli właściciel nie chce podać nam numeru VIN, lub też nie ma dokumentacji potwierdzającej stan samochodu, takich jak książki serwisowe oraz dokumenty z przeglądów, może to oznaczać, że dotychczasowy właściciel auta próbuje nas oszukać.