Home

Czy warto inwestować w kampera?

Super User. Opublikowano w Auta

kamper06Dla przeciętnych osób wczasy to okres krótkiego i intensywnego wypoczynku, a jego zaaranżowanie stanowi wymóg niezbędny do należytego wykorzystania takiego czasu. Rzeczywiście, bez trafnego pomysłu i środków do jego wprowadzenia w życie ciężko sobie wyimaginować szczęśliwie zagospodarowany odpoczynek. A im ciekawszy pomysł, tym milej będziemy wspominać tegoroczne lato.

Może wobec tego należałoby rozważyć, czy nie pojechać na wakacje w niestandardowy sposób. Wycieczka zorganizowana przez biuro podróży może być niewątpliwie ciekawa, jednak jest także nieco banalna. O ile nie posiadamy swoistych obciążeń, możemy pokusić się o ekspedycję autostopem. W jakimś miejscu pośrodku pomiędzy tymi skrajnościami mieści się wyjazd autem typu kamper. Z jakiej przyczyny pośrodku? Z jednej strony pozwala na większą miarę swobody i frywolności niż wyprawa z biurem podróży. Z drugiej strony zapewnia szansę znaczniejszej równowagi i ochrony niż wycieczka autostopem. Musimy liczyć na samych siebie w wyższym stopniu niż na wyreżyserowanych wakacjach, ale też nie jesteśmy zobligowani być całkiem samodzielni tak jak przy korzystaniu z "stopa".

Kamper jest oczywiście dość drogą lokatą, jeśli pragniemy go kupić. Należałoby to przemyśleć, pod warunkiem, że postanawiamy wykorzystywać go cyklicznie i przede wszystkim tak oglądać świat - na dłuższą metę potrafi się to okazać rozwiązanie tańsze niż nocowanie w pokojach gościnnych oraz podróżowanie z obcymi przewoźnikami. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni czy też po prostu nie posiadamy tak dużych pieniędzy, kampera łatwo również wypożyczyć. Tak czy siak, mamy mnóstwo wariacji, jeśli chodzi o format samochodu jak i również standard wyposażenia. Im więcej urządzeń wewnątrz, tym w wyższym stopniu niezależni pozostaniemy w podróży. Na pewno na bardziej zaawansowany typ powinno się się zdecydować, jeśli podróżujemy z maluszkami. W takim przypadku wszelkie ułatwienie jest bezcenne.

kamper01Planując wyjazd kamperem, należy tak wytyczyć trasę, żeby mieć możność zatrzymania się na właściwych parkingach. W jakimś miejscu wypada uzupełnić zapasy wody a także opróżnić zbiorniki z nieczystościami. W związku z tym nie każdy postój zdołamy zorganizować w szczerym polu. Z tego powodu pozostaniemy co prawda nieznacznie uzależnieni od zdobyczy cywilizacji, ale zresztą - czy można tego ustrzec się w obecnych latach?

Świat obserwowany zza szyby kampera wygląda i daje się odczuć inaczej niż ten podziwiany z okien turystycznego autokaru. Poznanie tego dostarczy z pewnością wiele niezwykłych przeżyć i na długo zapadnie w pamięć każdej osobie.