AMR Motors

Ryzyko zawodowe – jak mu zapobiegać na torze?

Super User. Opublikowano w Off Topic

car race g515d2a631 640Rajdy motoryzacyjne od dekad cieszą się niezwykłą popularnością nie tylko pośród mężczyzn, lecz też pań. Ogromna prędkość, zapach pyłu i adrenalina oddziałują nie tylko na kierowców, lecz także nęcą widzów. Zawody samochodowe wiążą się jednakże też z ogromnym ryzykiem. Wielokrotnie dochodzi do kolizji i zderzeń z barierami, które w podobnym wymiarze wynikają z jakości auta, jak i sprawności prowadzącego. Jak zatem prezentuje się zaplecze medyczne na torach? W jaki sposób organizatorzy starają się zapobiec nieszczęściom?

Każdy zawodnik, jaki może być zapisywany do zawodów, wykonuje najpierw odpowiednie testy. Poza wydolnymi mięśniami oraz umysłem, powinien mieć także dobrze działający układ krwionośny. Występująca w czasie jazdy adrenalina jest w stanie sprawić znaczny wzrost ciśnienia. By mieć pełne przekonanie, iż każdy zawodnik nie ma problemów z ciśnieniem ekipa medyczna w stałym zestawie posiada ciśnieniomierz nadgarstkowy omron. Zaś w przypadku większych rąk czy uszkodzenia dodatkowo mankiety do ciśnieniomierzy.


Zdarza się również tak, iż mimo pozytywnych wyników badań przed rajdem, umie dojść np. do spadku cukru, a w takim razie pomoże glukoza. Inną możliwością jest wada trzustki. Nie uniemożliwia to choremu członkostwa w rajdzie zatem igły insulinowe z pewnością się przydadzą. W wsparciu medycznym wyścigów potrzebne pozostaną bezsprzecznie opaski uciskowe i opatrunki, lekarstwa na niestrawność czy żele na zatarcia.

car g92876f242 640W ostatecznych nieszczęściach, w jakich zagrożone znajduje się życie ludzkie, nieodzownym asortymentem są kroplówki, a nawet krew. Niejednokrotnie bywa, iż z przyczyny wypadku rajdowiec ma uszkodzone płuca. Należy w takim razie pomóc mu w oddychaniu dopóki nie dojedzie do szpitala, do tej czynności eksploatuje się koncentrator tlenu. Na dodatek w przypadku zaniku przytomności potrzebne jest podpięcie kierowcy pod monitor oddechu i pracy serca, by na bieżąco sprawdzać funkcjonowanie ciała.

Przy tak ekstremalnych turniejach jak zawody motoryzacyjne, właściwe wyposażenie medyczne to podstawa. Radość jaką zawody gwarantują publiczności , a także sposobność zorganizowanego poświęcania się tej profesji są ważne, jednakże najważniejsze jest życie zawodników. Należy mieć świadomość jak potężna kompetencja złożona jest na organizatorach jak i kadrach jeżdżących z rajdowcami, a na co częstokroć nie zwraca się uwagi.