Home

Kombi czy SUV - jaki model sprawdzi się w górach?

Super User. Opublikowano w Auta

road gdb6330e7a 640Wycieczka na górskie szlaki to fantastyczna przygoda, ale też olbrzymie wyzwanie dla kierowcy. Serpentynowe i wąskie trasy, które prowadzą między górami obligują do nadzwyczajnego uważania jak również umiejętności w prowadzeniu. Z innej perspektywy – bezpieczeństwo na górskich traktach to przystosowany samochód. Jaki wybrać? Jak poradzić sobie w niepożądanych okolicznościach podczas wycieczek po górskich miejscowościach województwa dolnośląskiego?

Doświadczony miłośnik samochodów, który uwielbia górskie eskapady, na bank wie, że selekcja rodzaju pojazdu należy ustosunkować do profilu wycieczki. Na krajoznawczy rodzinny wyjazd dobrze pojechać czymś z kategorii D. Wiele się załaduje, natomiast szosy nie wydają się aż tak ciężkie, żeby musiał być specjalnie dopasowany. Wypada jednak pamiętać, że na szosach może być przeróżnie, zwłaszcza popularnych. Zmierzając np. w Sudety wskazane jest posprawdzać na których odcinkach możliwa jest pomoc drogowa na autostradzie A4, przykładowo z miasta Wrocławia. Jak to mówią – przezorny – ubezpieczony.

Nieco odmiennie sytuacja prezentuje się jeśli zamiarujemy wybrać się w trudniejsze lokalizacje. Rozmaite, często nieutwardzone trakty wymagają pojazdu, jaki będzie wyposażony w wydajniejszy układ napędowy. Przeważnie zalecane są warianty klasy J. Co korzystne – nie potrzebujesz takowego mieć. Działają przedsiębiorstwa, zajmujące się udostępnianiem tego typu aut. Oprócz tego, że podpowiedzą jaki na poszczególną drogę wynająć, mają całkowite ubezpieczenie. Nierzadko znajduje się w nich profesjonalna pomoc drogowa 24h. Wrocław może być przykładem takiego miasta. W trakcie objazdowych wojaży między rozmaitymi miejscowościami czy szczytami, gdy pojazd jest niebywale eksploatowany, osiągalne od ręki holowanie będzie wielce pomocne.

pexels tito noverian putra 1657066Niezależnie od przeznaczenia wyprawy należy należycie przejrzeć samochód. Górskie drogi słynne są z mocnych podjazdów i wielu załamań. Na dodatek pogoda w górach potrafi być bardziej nieprzewidywalna. Dla własnego spokoju koniecznie należy sprawdzić funkcje pojazdu – amortyzatory, układ sterowniczy, zawieszenie – w sumie wszystko. Mądrze jest też profilaktycznie posiadać w kontaktach auto pomoc. Wyjątkowo jeśli jedzie się z takiego miasta jak Wrocław, w jakim sama droga szybkiego ruchu to już sprawdzian. Hipotetycznie przemierzone górskie rejony są w stanie zdziwić. Nie wiadomo kiedy sytuację uratuje całodobowa laweta.

Słabość do czterech kółek w złączeniu z uwielbieniem górskich wojaży zapewnia mnogie możliwości przeróżnych doświadczeń. Auto to wolność, która w dziewiczych obszarach jest niezastąpiona. Aczkolwiek pogrążając się w korzystaniu z przygody należy wykazać zdrowy rozsądek. Na skutek tego radość potrwa długo.