Home

Wypadki na drodze – jak się do nich przygotować?

Super User. Opublikowano w Uncategorised

accident 1497295 640Podróżując rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na kierowcach – tak w krótkich, jak i długich podróżach. Obsługa pojazdu i utrzymanie go w dobrym stanie to jedno, ale równie ważne jest przygotowanie do nieoczekiwanych sytuacji. Zimna krew i umiejętność organizacji niewątpliwie się przydadzą, ale czy to wystarczy?

Wyszkolenie młodego kierowcy ogranicza się w dużej mierze do zapoznania go z przepisami. Znajomość znaków i ustawienia samochodu – tego uczą na kursach. Pewne zdarzenia są poruszane, ale tak naprawdę kurs nie przygotowuje na nie praktycznie. Potrzeba udzielania pierwszej pomocy może przydarzyć się każdemu. Dlatego ważne jest, aby umieć to zrobić.

Taka umiejętność jest szczególnie ważna w przypadku zawodowych kierowców, na przykład w turystyce. Przewożenie dużej ilości osób niesie za sobą dużą odpowiedzialność, a na drodze może zdarzyć się wszystko. Z tego tytułu podstawą powinien być kurs pierwszej pomocy. Warszawa-Kraków, Lublin-Kijów – długość trasy nie ma znaczenia. Stan dróg, nieodpowiedzialny kierowca czy warunki atmosferyczne – czynników, które mogą doprowadzić do wypadku jest wiele. A konsekwencji nie da się przewidzieć. W tej materii dużo zależy od pracodawcy. Warto, aby pracownicy posiadali kurs KPP. Ceny ludzkiego życia nie da się określić.

vw bus 1845719 640Wypadek to niejedyna sytuacja, która wymaga szybkiego działania. Pracując w turystyce, spotykamy różnych ludzi, z różnymi przypadłościami, a nie zawsze wśród podróżujących jest lekarz. Warto zatem, aby pracownik umiał poradzić sobie również z takimi sytuacjami. Komfort psychiczny jest nieoceniony, a może go zapewnić odpowiedni kurs KPP. W miastach takich jak Rzeszów czy Kraków, to już standard w szkoleniu kierowców. Nawet jeśli jest to pracownik z dłuższym stażem nie zaszkodzi odświeżyć wiedzę. Recertyfikacja kursu KPP to rozsądne posunięcie w zarządzaniu ludźmi.

Zapewnienie sprawnego pojazdu w podróży jest istotne, ale bez odpowiedniego kierowcy daleko się nie zajedzie. Znajomość terenu i zręczność w prowadzeniu to pierwsze na co zwraca się uwagę. Niemniej jednak równie ważne jest przygotowanie do ekstremalnych sytuacji. Podróż to przygoda – niech będzie bezpieczna.