Home

Karetka na drodze? Z czym borykają się pracownicy medyczni

Super User. Opublikowano w Off Topic

traffic lights g0b5c892b3 640Zawód ratownika medycznego jest z jednej strony szalenie interesujący, z drugiej jednak ma swoje wady. Ratownicy medyczni są na pierwszej linii kiedy trzeba nieść pomoc poszkodowanym w wypadkach i nierzadko od ich działań zależne jest życie dużej ilości ludzi. Do pracy jako ratownik potrzebne jest zarówno właściwe wykształcenie, lecz także cechy charakteru, umożliwiające szybkie podejmowanie poprawnych decyzji pod presją.

Ratownicy medyczni pracujący w karetkach muszą umieć obsługiwać różny sprzęt, będący na wyposażeniu pojazdy. Mogą to być względnie nieskomplikowane urządzenia jak na przykład alkomaty, chociaż te stosowane w kontekstach medycznych są jednak bardziej skomplikowane niż na przykład alkomaty policyjne. Sprzęt karetek składa się jednak z licznych o wiele bardziej zaawansowanych urządzeń. Oprzyrządowanie karetek to zarówno urządzenia sprawdzające kluczowe parametry życiowe poszkodowanego jak na przykład EKG czy monitor oddechu, ale też sprzęty jednoznacznie ratunkowe jak defibrylatory czy koncentratory tlenu. Załoga karetki musi umieć w deficycie czasu podjąć poprawną decyzję jakich urządzeń użyć i trzymając nerwy na wodzy poprawnie je obsługiwać.

Zarobki ratowników medycznych nie są najwyższe nawet jeżeli jedynie porównamy je ze średnią krajową. W 2021 roku najwyższa stawka wynosiła 4700 złotych brutto, a najpopularniejsza ok. 3900 złotych. W tym samym okresie średnia wypłata w kraju wynosiła 5.900 złotych brutto. Natychmiast więc jest widoczne, że zawód ratownika, nie stanowi najbardziej intratnego. Należy też wspomnieć tutaj o formie zatrudnienia – wielu ratowników medycznych jest zatrudnionych na tzw. B2B. Oznacza to tyle, że ratownik zatrudnia sam siebie we własnej działalności gospodarczej i jedynie wynajmuje pracownika – siebie – pracodawcy. Powodem takiego stanu rzeczy jest niechęć firm do uiszczania składek do ZUS oraz oszczędzanie w innych obszarach związanych z osobami zatrudnionymi. Da się w ten sposób zredukować różnicę między wypłatą netto a brutto, ale stawia to pracownika w bardzo niekorzystnej pozycji, ponieważ nie jest on chroniony Prawo Pracy.

traffic g75bbebac4 640Stanowi to istotny problem, szczególnie w pracy gdzie od decyzji pracownika może zależeć kogoś życie bądź zdrowie. W przypadku kiedy ratownik popełni błąd otwiera to drogę do pretensji ze strony poszkodowanego. W sytuacji gdy ratownik jest na etacie, odpowiedzialność cywilna jest po stronie zatrudniającego. Ponadto pracodawcy poszukując kolejnych oszczędności potrafią doprowadzić do tak absurdalnych sytuacji jak wymaganie, że ratownik będzie miał swoje wyposażenie na przykład jednorazowe rękawiczki nitrylowe. Znane są też sytuacje gdy ambulansy miały na stanie tylko rękawiczki lateksowe, które czasem powodują alergię i ratownicy musieli doposażyć się w rękawiczki nitrylowe samemu.

Podsumowując, zawód ratownika medycznego, stawia wiele wyzwań, a jednocześnie nie odwdzięcza się korzystnymi warunkami finansowymi.