Home

Prawko? Robić za młodu, czy lepiej poczekać?

Super User. Opublikowano w Auta

cars g91daa2db2 640W dzisiejszych czasach, podczas gdy posiadanie auta nie jest już oznaką bogactwa, niejeden z nas jest właścicielem prawa jazdy. Jest to pewnego rodzaju wygoda, choć postrzegane jak chleb powszedni. W jakim czasie właściwie najrozsądniej zdawać prawo jazdy? Czy warto wsiąść za kółko szybko - za młodu, czy dopiero wówczas, kiedy zyskamy całkowitą odpowiedzialność?


Powszechnym jest fakt, iż na drodze możemy spotkać kierujących niemal w każdym wieku. Oczywistym jest także – że każdy wiek rządzi się swoimi prawami, stąd też wiek kierowcy uwarunkowuje często jego styl w trakcie prowadzenia pojazdu. Bardzo młodzi kierowcy na ogół posiadają więcej fantazji, stąd też jeżdżą oni raczej ryzykownie, często trochę szybciej i bez wątpliwości mniej zachowawczo.


Doświadczeni kierowcy z kolei, nie licząc wielu lat siedzenia za kierownicą, czyli nabytych kwalifikacji, mają nabytą pewnego rodzaju roztropność, stąd na ogół są oni bardziej opanowani, czujni i jeżdżą bezpieczniej. Z kolei kierowcy w podeszłym wieku – częstokroć bywają zagrożeniem z uwagi na wolną jazdę, kiepski wzrok, i dłuższy czas reakcji. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy za kółko wsiadają okazjonalnie.


Kolejnym istotnym aspektem oprócz zachowywania na trasie jest umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy. Młodszy umysł jest bardzo chłonny, stąd też migiem zapamiętuje nowe wiadomości. Wszyscy wiemy, że o wiele szybciej uczy się nam nowych kwestii – kiedy jesteśmy w młodym wieku.

To co jest dodatkowo plusem kiedy prawko zdajemy za młodych lat, jest mniejsza bojaźń przed każdą rzeczą. I choć z jednej strony może być to ryzykowne w ruchu drogowym, ułatwia samo uzyskanie prawka, albowiem mniej lękamy się wówczas zwyczajnie wsiąść za kierownicę. Dużo łatwiej jest zacząć kierować pojazdem mając osiemnaście lat niż 40 ści.


dashboard g32abb0820 640Chyba najrozsądniejszym wyjściem jest robienie prawa jazdy za młodu. Ważne jest, ażeby taka osoba miała nad sobą kogoś doświadczonego, kto we wczesnym etapie będzie sprawować niejako kontrolę i kto pokieruje młodocianym kierowcą – tak aby poruszał się po drodze bardziej bezpiecznie. Naturalnie ważne są również predyspozycje indywidualne, toteż nie będzie to reguła optymalna dla wszystkich.